מאמרים

מתי מתאים לקחת הלוואה

למילה הלוואה יש מוניטין רע מאוד. המוניטין של המילה הלוואות הוא רע עד כדי כך שנפגעו גם כתוצאה מכך המלווים. דוגמה מצויינת לכך הוא שייקספיר שבהמלט ייעץ לאחת הדמויות שלו שלא להיות מלווה או לווה. במחזה אחר, אותו שייקספיר יצר דמות נתעבת ומעוררת סלידה של מלווה בריבית יהודי – אבל אנטישמיות בהקשר של הלוואות היא כבר נושא אחר לחלוטין.

אין מה לעשות – רובנו לא מחזיקים כספות מלאות במזומנים שיכולות להיפתח ולשרת אותנו עם כל צורך ממשי חדש שמופיע בחיינו ובמיוחד שלא לדברים שאנחנו לא צריכים – המותרויות, החלומות, הנכסים והלימודים – אשר כולם כאחד דורשים השקעות כספיות לא מבוטלות. אבל אם מסתכלים על הלוואות באופן פרקטי לחלוטין – אפשר לפטור את עצמנו מהרבה מהדאגות הנלוות באופן אוטומטי ללקיחת הלוואה.

מצבים מוצדקים ללקיחת הלוואה
לפני קצת פחות ממאה שנה היה בחור בשם מרפי שטבע את המשפט הבא – בכל מקרה שבו חייל יכול לבחור באחת מכמה דרכים לבצע פעולה מסויימת – הוא ינטה לבחור בדרך שתביא לכישלון הפעולה. אנחנו כבר הספקנו לקחת את המשפט הבעייתי והדי ספציפי הזה ולהחיל אותו על כל תחום בחיים שלנו. אם אנחנו מספרים סיפור על איך איחרנו לעבודה, או על איך פספסנו את המשחק או על למה לא הספקנו להגיש את הסמינריון בזמן – אנחנו מיד מעלים את אותו מרפי אהוב באוב ומאשימים את מיטב נסיבות הכאוס הקיומי בחוסר האחראיות האישית שלנו. למרבה האירוניה – על זה בדיוק מרפי דיבר – כשיש לנו אפשרות להיכשל, אנחנו נוטים לבחור בה.
צריך להתבסס על המנטרה הזו כשניגשים לקחת הלוואה. אנחנו נפשל בכל מה שאפשר לפשל בו ואם מתרגמים את המשפט הזה למונחים כספיים – אם הפסד כסף תלוי בבחירה שלנו – הוא יתממש.

המשך מאמר